Diastáza u detí do 1. roka

Diastáza znamená patologické rozostúpenie priameho brušného svalu v oblasti linea alba.

Diastáza je prirodzený jav u novorodencov, je preto na mieste označovať patológiou niečo čo je prirodzené? Možno je na mieste skôr otázka, kedy brušnej stene bábätka treba začať venovať pozornosť.

Tak ako to je, prirodzené alebo patológia?

Počas prvého roku života sa zdokonaľuje nervová sústava a dieťa sa prirodzene učí  nové pohybové vzory, ktoré sú správne a vhodné na spevnenie brušnej steny. Opakovaním a prirodzeným zvyšovaním záťaže sa dieťa dokáže vytrénovať a spevniť si celú brušnú stenu. Chce to ale trpezlivosť a čas.

Avšak ak sa dieťatko narodilo s neurologickou poruchou, inou diagnózou ovplyvňujúcou motorický vývoj, alebo počas prvého roku života malo výrazné respiračné problémy, brušnú herniu, alebo nebolo ponechané prirodzenému pohybovému progresu, diastáza nemusí ustupovať. Práve naopak , zvýraznila sa.

Ako rodičia môžu zistiť že ich dieťa má diastázu?

Najlepšie je pozorovateľná, keď dieťa  vľahu na chrbte dvíha nohy proti gravitácii, plače alebo kýcha. Sú to aktivity, pri ktorých sa zvyšuje vnútrobrušný tlak a vyklenutie v oblasti rozostupu brušných svalov je najviac viditeľné. U bábätiek sa diastáza prejavuje tiež vypuklým a rozliatým bruškom do strán, vysoko položeným ťažiskom – na hrudníku v ľahu na bruchu,  prehnutou chrbticou v drieku, či nesprávnou oporou v ľahu na chrbte. Jeden z testov ako zistiť rozostup priamych brušných svalov je ak ležiace dieťa na chrbte chytíte za ruky a pomôžete mu jemne do sedu. Vtedy s tiež zapájajú priame brušné svaly , ktoré sa počas aktivity rozostúpia. Tento pohyb je však len test, nie je vhodné opakovať ho vrámci „tréningu“.

Dieťa sa nehýbe podľa predstáv , iné deti v podobnom veku vyzerajú byť šikovnejšie?

Je možné, že si až časom všimnete , že vaše bábätko sa nehýbe ako iné deti. Zistíte to najmä v období štvornožkovania, kedy pohyb nie je kvalitatívne prevedení, alebo úplne zaostáva. Je dôležité začať pracovať s patologickou diastázou u deti do 7-8 mesiaca, teda do obdobia pred vertikalizáciou, predtým ako sa začne stavať , čo o i len k nábytku.

 Sprievodnými javmi môžu byť problém s vyprázdňovaním , či reflux. To sú symptómy, ktoré ak sa do 3 mesiaca života nezlepšia je na mieste navštíviť fyzioterapeuta na prvé vyšetrenie.

Ako vieme Vášmu dieťatku pomôcť?

Terapia diastázy je plne v kompetencii fyzioterapeuta. Po zohľadnení vývojového stupňa a kvality prevedenia pohybov, určí vhodný plán. Základom terapie je zabezpečenie kvalitnej a koordinovanej práce brušných svalov spolu so svalmi, ktoré sa s nimi spájajú do funkčných pohybových  reťazcov a vzájomne sa ovplyvňujú počas akejkoľvek polohy a pohybu.

Ako môžete predchádzať diastáze vy ako rodičia?

Je potrebné dbať na správnu manipuláciu s dieťaťom počas celého dňa aj v domácom prostredí. Pri dvíhaní dieťaťa je obzvlášť dôležité jeho prevedenie. Najideálnejším spôsobom je dvíhať dieťa z ľahu na chrbte cez bok , aby sa zapojili šikmé brušné svaly, ktoré sú v tejto situácii najdôležitejšie. Otáčanie na bok , alebo bruško cez dolné končatiny.

Ak potrebujete poradiť,  neváhajte k nám Vaše dieťatko objednať na vyšetrenie. Radi Vám ukážeme ako pristúpiť k bábätku, aby ste ho vhodne podporili v jeho vývoji.

sk_SKSlovak