Chybné držanie tela u detí

Môžeme si pozrieť  akúkoľvek štatistiku študujúcu kvalitu držania tela v detskom veku súčasných deti a generáciami pred nimi, pravdepodobne všetky z nich by hovorili , že čo generácia to horšie výsledky.

Prečo je tomu tak?

Mladé mamičky často nevedia ako majú pristupovať a manipulovať so svojím bábätkom. Pre mňa sú tieto informácie základom predpôrodnej prípravy, respektíve by mali byť v súbore informácii v šestonedelí. Chyba je, keď sa rodičia boja vlastného dieťaťa. Vedia , že nesprávnou manipuláciou mu môžu uškodiť ale netušia, ako vyzerá tá správna. Na druhej strane je to veľmi jednoduché a svojou spokojnosťou to ocení aj samotné bábätko.

Nevhodnou pravidelnou manipuláciou viete nevhodne ovplyvniť pohybové vzory dieťaťa.  Ak tomu pridáte nevhodné polohovanie dieťatka, alebo učenie ho Vašich nesprávnych pohybových stereotypov hoc aj tým že Vás napodobňuje (bežný človek si správnosť , či nesprávnosť svojho pohybu vôbec neuvedomuje, čo je normálne), nesprávnym motorickým vývojom a nesprávnym vývojom chodidla a chôdze Vám doma môže vyrastať malý „Quasimod“. Samozrejme , že som teraz prehnane vyzdvihla drobnosti zo života deti. Zabudla som ešte na moderné technológie , ktoré nám robia spoločnosť častejšie ako by mali. A ďalšie a ďalšie, napríklad výber nevhodnej obuvi…. A to sa stále rozprávame o zdravých detí (detí bez diagnóz). 

Inými slovami už v prvých 3 rokoch zdravého dieťaťa je veľmi veľa nástrah, ktoré vedia podporiť chybné držanie tela. Rodičia , teraz necíťte tlak , že musíte eliminovať všetko. Nie všetko je vo vašej moci a nie všetko je potrebné. Stačí sa držať základných míľnikov:

  • Nechajte skontrolovať motorický vývoj skôr, ako sa dieťa začne stavať na dolné končatiny
  • Nechajte si poradiť vhodnú obuv
  • Naučte ich chodiť po špičkách , po pätách , po vonkajšej hrane , po vnútornej hrane chodidla
  • Dajte mu skontrolovať chodidla zo statického aj funkčného hľadiska v 3-4 roku
  • Zabezpečte mu dostatok pohybu aby bolo dostatočne spevnené pred nástupom do školy
  • Po každom prudšom vyrastení ho sledujte, či sa niečo zmenilo v jeho pohybe

Predchádzajte problémom s pohybovým aparátom Vašich detí a rezervujte si u nás termín vyšetrenia alebo konzultácie.

Správnym cvičením a manipuláciou predídete u detí nesprávnemu držaniu tela, skolióze, nesprávnemu postaveniu dolných končatín, a mnohým ďalším problémom…

Viac informácií nájdete aj v týchto videách:

sk_SKSlovak