Fyziolinka: +421 910 294 803

Masáže v tehotenstve

fyzio.sk

Existuje veľa názorov na masáže počas tehotenstva. Veľa lekárov, ale aj samotné tehotné ženy sa masáži v období tehotenstva vyhýbajú, lebo sa boja negatívneho vplyvu na zdravie ešte nenarodeného bábätka a jej samotnej.

Ak je však žene masáž príjemná, tak pod dohľadom kvalifikovaného fyzioterapeuta alebo maséra, môže mať veľmi pozitívny prínos pre tehotnú ženu ako fyzicky tak aj po psychickej stránke. Vhodne zvolená a prevedená masáž dokáže u tehotnej pomôcť s bolestivými krížami či kostrčou, zlepšiť krvný obeh, imunitu, zdravie, odstrániť únavu, napätie, stres, dokonca zlepšiť aj dôverne známy, nepokojný nočný spánok, ktorý tehotenstvo sprevádza.

Samozrejme sú určité obmedzenia, ako napríklad že poloha na bruchu nie je už v neskorších mesiacoch tehotenstva možná, ale realizovať masáž sa dá aj v polohe na boku, či v sede na stoličke. Tlak by nemal byť príliš silný a masér sa môže viac zamerať aj na chodidlá a ruky.

Osobne som sa stretla s tým, že niektorí maséri nie sú ochotní dať masáž tehotnej, alebo ju odrádzajú s tým že  sa to nemôže. Iste,  je to veľmi individuálne ale mne osobne masáž veľmi pomohla počas celého obdobia tehotenstva. Takisto vhodná by mohla byť aj manuálna lymfodrenáž, pretože telo tehotnej ženy viac zadržiava tekutiny a vznikajú opuchy najmä na končatinách. Ak je masáž príjemná maminke, bábätko v jej brušku je vtedy tiež pokojné, spokojné a doslova si to užíva. Preto je škoda ak tehuľka, ktorá je v poriadku, podľahne obavám a nevyužíva benefity masáže v tomto náročnom období.

Toto je príspevok od jednej našej klientky, ktorá využíva naše služby dlhé roky a pochvaľovala si ich obzvlášť počas tehotenstva. S vyslovenou spokojnosťou s našimi službami sa však stretávame denne, čo je pre nás najlepšia spätná väzba na to, že to čo robíme, robíme najlepšie ako vieme.