Fyziolinka: +421 910 294 803

OSTEOPATIA

Prostredníctvom osteopatického princípu terapeut používa svoje ruky na diagnostiku chorôb a zranení.  Podporujú prirodzenú tendenciu vášho tela k samoliečeniu.

Terapeut veľmi dobre rozumie tomu, ako sú systémy tela vzájomne prepojené a ako každý z nich ovplyvňuje ostatné.

V rámci vzdelávania absolvovali terapeuti špeciálne školenia v oblasti pohybového aparátu, teda prepojeného systému nervov, svalov a kostí vášho tela. Pomocou osteopatického princípu môže terapeut účinne liečiť svaly a kĺby, aby zmiernil bolesť, podporil hojenie a zvýšil celkovú pohyblivosť.

Osteoaptický princíp  sa často používa na liečbu bolesti svalov, ale môže tiež pomôcť poskytnúť úľavu s astmou, poruchami dutín, syndrómom karpalneho tunela a migrénami. V mnohých prípadoch sa osteopatický koncept používa na doplnenie alebo dokonca náhradu liekov alebo chirurgického zákroku.

Aké diagnózy rieši osteopatický princíp?

  • Bolesti hlavy
  • Bolesť v krížoch
  • TMJ (dysfunkcia temporomandibulárneho kĺbu)
  • Sakrálna dysfunkcia
  • Bolesť panvy
  • Rozdiely v dĺžke nôh
  • Časté muskuloskeletálne problémy v tehotenstve
  • Zápal stredného ucha
  • Zápal pľúc
  • Chronická sinusitída
  • Pooperačné stavy
  • Akútne a chronické zápaly a bolesti

Osteopatia využíva Viscerálnu a Kraniosakrálnu terapiu.

Viscerálna terapia

Čo je to viscerálna terapia?

Viscerálna terapia je založená na osteopatických princípoch a zameriava sa na lokalizáciu a riešenie abnormálneho napätia spojivového tkaniva, ktoré môže spájať orgány (vnútornosti) tela s rôznymi štruktúrami v muskuloskeletálnom systéme. Ak dôjde k abnormálnemu napätiu v týchto spojivových tkanivách, môže to ovplyvniť fyziologické fungovanie orgánu, ako aj štrukturálnu integritu tela. Náprava týchto nerovnováh prostredníctvom viscerálnej terapie môže zmierniť chronické podráždenie a stres, ktoré môžu byť zodpovedné za choroby alebo bolesť v tele.

Naše vnútornosti sú vyrobené zo spojivového tkaniva nazývaného fascie, ktoré sú tiež obklopené povrchovými a hlbokými vrstvami fascie, ako aj svalmi a väzmi. Tieto viscerálne fasciálne vrstvy majú rôzne spojenia so svalmi, väzivami, nervami a krvnými cievami a zaobchádza sa s nimi ako s jednou súvislou jednotkou tkaniva v celom tele. Vyhladením napätia vo viscerálnych fasciálnych vrstvách, ktoré môžu brániť správnemu fungovaniu svalov, väzov, nervov a krvných ciev, viscerálna terapia často zlepšuje fungovanie muskuloskeletálneho systému, nervového systému, zvyšuje cirkuláciu a tým zlepšuje fungovanie našich orgánov.

Ako tesnosť vnútorností a okolo nich spôsobuje bolesť a problémy v tele?

Funkcia vnútorných orgánov závisí od schopnosti voľného a neobmedzeného pohybu, ktorý sa vyskytuje vo všetkých orgánoch a okolo nich a každý orgán má fasciálne alebo väzivové spojenie s muskuloskeletálnym systémom. Ste sieťou prepojených tkanív a každý z vašich orgánov sa spolieha na slobodu pohybu. Keď máte tesnosť alebo adhéziu (príľňavosťou) medzi dvoma tkanivami alebo orgánmi, chýba voľný pohyb. To má za následok zníženú funkčnosť v dôsledku zmeny skutočnej štruktúry. Ak zvážite všetky rôzne spojenia medzi orgánmi, svalmi a kosťami vo vašom tele, každý deň zažijete milióny rôznych pohybov okolo vašich orgánov. Ľudia sa nadýchnu asi 24 000 krát denne a vaše srdce bije asi 120 000 krát za deň a väčšina svalov v našom tele je potrebná tisíckrát počas dňa v závislosti od úrovne vašej aktivity. Predstavte si adhéziu, ktorá spôsobuje trenie medzi svalom a orgánom spôsobené zranením, zlými posturálnymi návykmi a/alebo opakujúcimi sa pohybmi, a koľko stresu a námahy to môže spôsobiť na tieto štruktúry. Ak sú orgán aj sval opakovane dráždené tisíckrát denne počas našich bežných každodenných činností, potom si môžete rozumne myslieť, že to časom môže v tele spôsobiť významný problém. Teraz, namiesto prirodzeného toku vzájomne prepojených pohybov, máte abnormálnu oblasť, ktorá ovplyvní pohyby na všetkých jej stranách. Vďaka miliónom vzájomne závislých pohybov, ktoré sa vyskytujú každý deň, môže mať táto „jednoduchá“ adhézia široké dôsledky, ktoré sa časom zväčšujú miliónmi opakovaní počas dní, týždňov a mesiacov. Adhézie sa môžu vyvinúť v dôsledku mnohých faktorov: trauma, dehydratácia tkanív, chirurgický zákrok, infekcie, zápaly a všetky formy stresu.

Ako liečiť bolesť spôsobenú viscerálnym napätím?

Viscerálna bolesť sa zvyčajne nevyrieši sama o sebe napriek technikám starostlivosti o seba, ako je odpočinok, ľad, teplo a lieky proti bolesti. Je to spôsobené jednoduchou skutočnosťou, že tkanivo sa často zhlukuje do úzkych miest, ktoré telo nemôže prirodzene rozptýliť. Farmaceutické lieky proti bolesti a základná svojpomocná prvá pomoc môžu dočasne zmierniť bolesť, ale v konečnom dôsledku nebudú schopné uvoľniť 3D fasciálne obmedzenia vo vnútornostiach a okolo nich. Keď sa tieto obmedzenia neliečia po dlhú dobu, často sa v rôznych smeroch vyskytuje vzor napätia podobný pavučine, čím sa príznaky časom ešte zhoršujú.

Príznak z viscerálneho obmedzenia nemusí mať zjavnú súvislosť, najmä preto, že symptóm sa môže nachádzať v inej oblasti tela ďaleko od tohto lokalizovaného bolestivého bodu. Napríklad napätie v pečeni môže spôsobiť bolesť pravého ramena, napätie v žalúdku môže spôsobiť problém s ľavým ramenom a obmedzenie v jednej alebo oboch obličkách môže spôsobiť bolesť dolnej časti chrbta. Terapeut v oblasti viscerálnej manipulácie môže poskytnúť úľavu od viscerálnej bolesti lokalizáciou týchto nepriaznivých napätí a ich uvoľnením mobilizáciou a natiahnutím fascie v orgáne a okolo neho, aby sa obnovilo optimálne zdravie a funkcia tela.

Viscerálne obmedzenia sa môžu prejaviť v tele z rôznych dôvodov, vrátane akútneho stresu a napätia z fyzickej a emocionálnej traumy, posturálnej nerovnováhy alebo z opakovaného namáhania tela. Cieľom viscerálnej manipulácie  je zmierniť tieto fasciálne obmedzenia súvisiace s orgánmi pomocou manuálnej terapie jemným kĺzaním, naťahovaním a vyhladzovaním rôznych vrstiev tkaniva.

Kraniosakrálna terapia (KST)

Kraniosakrálna terapia je manuálne ošetrenie ľahkým dotykom. Jeho cieľom je uvoľniť akékoľvek oblasti obmedzenia v kraniosakrálnom systéme.

Tento systém zahŕňa tekutinu a membrány, ktoré chránia a vyživujú mozog a miechu. Tieto membrány pozostávajú z fascie, ktorá obklopuje a spája každú štruktúru v tele. Akákoľvek nerovnováha v tomto systéme potenciálne ovplyvňuje štruktúru a funkciu ktoréhokoľvek zo systémov tela, čo vedie k bolesti, dysfunkcii a chorobe.

Terapia uľahčuje uvoľnenie obmedzení alebo napätia, ktoré môžu vyplynúť z našich životných skúseností a emócií s nimi spojených.

KST je jemná a súcitná liečba, ktorá môže telu zmierniť tieto symptómy a umožniť mu naplno využiť svoj potenciál.

Kraniosakrálna terapia pre dospelých

KST je účinná pri širokej škále zdravotných problémov spojených s bolesťou a dysfunkciou. Toto ošetrenie podporuje vlastné samoliečebné mechanizmy tela.

Upokojuje nervový systém. Dokáže sa dostať a uvoľniť oblasti napätia alebo traumy, ktoré sú držané v tkanivách tela, bez ohľadu na to, ako dlho tam boli. Fyzické ťažkosti môžu mať veľmi často komplexný pôvod, niekedy zahŕňajúci emocionálnu zložku, ku ktorej môže kraniosakrálna terapia pristupovať a ktorá ju môže uvoľniť.

Rastie množstvo výskumov, ktoré podporujú dôležitú úlohu fascie v mnohých podmienkach. Keďže kraniosakrálna terapia pracuje primárne s týmto fasciálnym systémom spolu s nervovým systémom, je možná dlhodobá zmena a zlepšenie.

Kraniosakrálna pre dojčatá a deti

Narodenie môže byť jednou z najnáročnejších skúseností v našom živote. Jeho účinky môžu vytvárať plány pre naše životné vzorce a vnímanie, ktoré sa potom môžu prejaviť symptomaticky.

Stále viac výskumov naznačuje, že účinky procesu pôrodu prispievajú k blahu človeka. Niekedy sa tieto účinky prejavia až neskôr v detstve alebo v dospelosti.

Dôležitosť väzby medzi matkou a dieťaťom je dobre známa a ukázalo sa, že KST, ak sa vhodne aplikuje, je bezpečná a účinná pri zlepšovaní tohto a mnohých ďalších stavov.

Ako sa vykonáva KST?

Terapeuti používajú ľahký dotyk, podobný hmotnosti malej mince, na vyhodnotenie a liečbu nerovnováh a obmedzení. U pacienta, ktorý zostáva úplne oblečený, sa používa precízna a jemná palpácia. Ošetrované oblasti závisia od toho, kde v tele ležia tieto základné obmedzenia a nie sú obmedzené na hlavu.

KST môže uľahčiť uvoľnenie zvyškových účinkov traumy alebo potlačených emócií z mysle a tela, ktoré môžu brzdiť vlastný proces hojenia tela.

AKÉ STAVY RIEŠI KRANIOSAKRÁLNA TERAPIA?

Otras mozgu a traumatické poranenie mozgu

Migrény a bolesti hlavy

Chronická bolesť krku a chrbta

Autizmus

Poruchy súvisiace so stresom a napätím

Poruchy motorickej koordinácie

Poruchy dojčiat a detí

Poranenia mozgu a miechy

Chronická únava

Fibromyalgia

Syndróm TMJ

Skolióza

Poruchy centrálneho nervového systému

Poruchy učenia

ADD/ADHD

Posttraumatická stresová porucha

Ortopedické problémy

Poruchy imunity

Demencia

Štrukturálna/Komplexná

Je kombináciou Viscerálnej a Kraniosakrálnej metódy Osteopatie.